KAYIT OL
Ücretsiz ve hemen!
21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:07:05 Yerel - Dünya - Yasam - Anma - Siteden - Medyada Biz - Editör'den - Röportaj - TÜM HABERLER »
ARAMA
GÖREVLER
YÖNETİME MESAJ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açildigi ve Türk halkinin egemenligini ilân ettigi tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasina karar vermistir. Bu tarihten 5 yil sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayrami çocuklara armagan etmistir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yilinda Çocuk Bayrami olarak da kutlanmaya baslanmistir.

 

1979'da, yine ilk olarak alti ülkenin katilmasiyla uluslararasi boyuta tasidigimiz bu millî bayramimiza, ortalama olarak her yil kirkin üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarinin misafiri olan yabanci ülke çocuklari da katilmaktadir. Dünya’da çocuklarina bayram hediye eden ve bu bayrami bütün dünya ile paylasan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bagimsizliginin sarsilmaz ifadesi olarak en önemli yeri isgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami, her yil yurdumuzda ve yurtdisindaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarimizda, okullarimizda ve her evde çesitli etkinliklerle kutlanarak millî birligimizin kenetlenmis ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düsüncesinde çocuklar, milletin gelecegidir. Onlara duydugu sarsilmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramimiz olan 23 Nisanlar’i çocuklara armagan etmistir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarinin yeni nesillerce ögrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamini emanet edecegimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetismesi amaciyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artik bu devletin ve bu milletin basinda hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalniz bir kuvvet vardir. O da millî egemenliktir. Yalniz bir makam vardir. O da milletin kalbi, vicdani ve mevcudiyetidir.”

19/04/2008

BU HABERE PUAN VERIN

YORUMLAR
Diğer Haberler
ANA SAYFA - HABER - VASIYET - ÜYELER - ÖLÜM - YARDIM

eVasiyet.com (c) 2007-2010  Fikir ve içerik olmak üzere tüm haklari saklidir.
Sitede yayimlanan tüm yazilar sahibinin sorumlulugundadir.

  -   eVasiyet.com Gizlilik Sözlesmesi

özel güvenlik şirketleri / özel güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik firmaları istanbul tesis yönetimi / site yönetimi   danışmanlık firmaları / apartman yönetimi