KAYIT OL
Ücretsiz ve hemen!
21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:07:17 Yerel - Dünya - Yasam - Anma - Siteden - Medyada Biz - Editör'den - Röportaj - TÜM HABERLER »
ARAMA
GÖREVLER
YÖNETİME MESAJ

MİLLİ MÜCADELEDE İLK KURŞUN HASAN TAHSİN

1919 Yili 15 Mayis'inda Izmir Limanini dolduran Yunan Donanmasinin içinden karaya ayak basmak için sabirsizlanan Yunan Efzun alayini yasli gözlerle izleyen Izmirliler, tarihin en karagününü yasiyordu. Mavi - Beyaz bayraklarla donatilmis Kordonboyu o sabah hiç de isildamiyordu.Rum kizlari eteklerini savurarak sarkilar söyleyip dans ederken ,Yunan Efzun Alayi karaya ayakbasti. Bando önde Baspapaz Hristamos önderligindeki Efzun Alayi arkada Kordon boyunda gövdegösterisine baslamisti. Hemen orada bir kiraathanede saçlari daginik esmer teni günesten iyiceyanmis bir genç kendi kendine söyleniyordu:

 

'Kollarini sallaya sallaya mi girecekler? Olmaz... Olamaz ki. Sonunda ölüm var .. Kan var. .Bunu anlamalilar.

Izmir Basini'nin gururla andigi sembolü Sehit Gazeteci Hasan Tahsin ayni zamanda Türk Kurtulus Hareketinin ilk kursununu sikarak bir milletin destanini baslatti.

Bu genç Selanik'ten Izmir'e göç etmis , Recep oglu Osman Nevres beyden baskasi degildi.Hasan Tahsin takma adini kullaniyordu. Selanik'te 1888 'de dünyaya gelen Hasan Tahsin orada Fevziye Lisesi'ni bitirdi. Devlet sinavini kazanip Paris'te Sourbonne Üniversitesi Siyasi IlimlerAkademisi'ni bitirdi. Istanbul'a döndükten sonra, Osmanli Devleti aleyhine Balkanlari karistiranIngiliz Buxton kardeslerin bu faaliyetlerini önlemekle görevlendirildi. Buxton kardeslere Bükres'te birtünelde suikast düzenleyen Hasan Tahsin 10 yila mahkum edildi. Birinci Dünya Savasinda, Bükres'in Osmanli Devleti ve müttefik Almanya tarafindan alinmasindan sonra , 2 yil hapis yattigibu yerden 1916 yilinda kurtuldu. Mütarekenin karanlik günlerinde Izmir'e geldi. Osmanli Sulh veSelamet Cemiyeti'nin sözcülügünü yapan Hukuk-u Beser (Insan Haklari) Gazetesi'nin basyazarliginiyapmaya basladi.

Hukuk-u Beser Gazetesi'nin basyazari vatanperver Hasan Tahsin takma isimli Osman Nevres ogüne kadar kalemiyle , eylemleriyle bu istila akibetini göstermeye çalismis bir gazeteciydi. Istekorktugu basina gelmis , Efzun Alayi Kordonboyunda zafer çigliklari atiyordu.Birden yerinden firladi,ayni anda kendisini Yunan isgal askerlerinin karsisinda buldu. Az önce kalemini hirsla kiranparmaklari arasindaki Rovelver silahi ile ilk kursunu atti. Kalabaligi yarip tek basina firlayan uzunboylu siyah elbiseli adamin attigiilk kursun Efzun Alayinin sancaktarini yere serdi. Sancaktar bogukbir sesle yere yikilirken, o elindeki Rovelverle pesi sira kursun sikmaya basladi. Hiç beklenmedik buates karsisinda, önce panige ugrayan Yunanlilar gerilediler , peslerindeki Rum kalabaligiarasindan denize düsenler görüldü. Fakat karsilarinda ates edenin yalnizca bir kisi oldugunu farkedenYunan Efzun Alayi hemen karsi atese basladi. Silahlardaki kursunlar biten Hasan Tahsin, süngüdarbeleriyle sehit edildi. Hirslarini Hasan Tahsin'in vücudunu paramparça etmekle de alamayanEfzunlar, bu defa saga sola tüfekle, mitralyözle atese basladilar, hatta denizden Yunan torpidolarida atese katildi. Bu sirada sivil halk arasindan çok sayida can veren oldu.

Hasan Tahsin sehit edildiginde 31 yasindaydi. Güler yüzlü, neseli bir vatansever olaraktanimlanan Hasan Tahsin, isgal acisina dayanamayan yüreginin sesini dinleyip tek basina da olsa bir alaya savas açacak kadar cesurdu. Atilan bu kursun Türk Kurtulus Savasinin mesalesiniyakarken, bütün dünyada Türk ulusunun bu isgali hazmedemeyeceginin mesajini veriyordu.

Bugün Konak Meydani'nda bir elinde bayragi diger elinde Rovelveri ile anitlasan bu genç,Türk basininin bir sembolü olarak tarihe gülümsüyor.

15/05/2008

BU HABERE PUAN VERIN

YORUMLAR
Diğer Haberler
ANA SAYFA - HABER - VASIYET - ÜYELER - ÖLÜM - YARDIM

eVasiyet.com (c) 2007-2010  Fikir ve içerik olmak üzere tüm haklari saklidir.
Sitede yayimlanan tüm yazilar sahibinin sorumlulugundadir.

  -   eVasiyet.com Gizlilik Sözlesmesi

özel güvenlik şirketleri / özel güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik firmaları istanbul tesis yönetimi / site yönetimi   danışmanlık firmaları / apartman yönetimi