KAYIT OL
Ücretsiz ve hemen!
21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:08:39 Yerel - Dünya - Yasam - Anma - Siteden - Medyada Biz - Editör'den - Röportaj - TÜM HABERLER »
ARAMA
GÖREVLER
YÖNETİME MESAJ

SALİH KALYON

Bir dönem televizyonlarda yayinlanan Komedi Dükkani adli iki kisilik tiyatro gösterisinin sevilen karakteri, ekranlarin “Salih abi” si, 32 yillik tiyatro sanatçisi Salih KALYON ile röportaj yaptik.

Röportajimizda yasam, ölüm, sanat ve teknoloji konularinda kimsenin aklina gelmeyecek, gelse bile sorulmaya cesaret edilemeyecek sorular sorduk. Ölüm hakkinda herkesin kolay kolay cevap veremeyecegi sorularimiza en içten yanitlari veren Sn. Kalyon ’a çok tesekkür ederiz.

eVasiyet.com :  Yeni bir tiyatro projeniz var mi?

Tiyatro projemiz malesef su anda yok. Aslinda kafamizda bir sürü proje var fakat hayata geçirmekte zorluk çekiyoruz. Çünkü tiyatro projesi demek, bir sponsor demek, bir ekonomik güç demek. Su anda tek sponsor Kültür Bakanligi ödenegi ve yillardan beri bir tartisma konusu.. Her yil çikarilan ödenekte aslan payi her zaman büyük aslanlara gitmekte, ormandaki diger yavrulara çok az para kalmakta.. O yüzden de tiyatromuz gelisemiyor. Çünkü adil bir sistem bulunamiyor. Kah projeye göre verildigi söyleniyor, kah oyunculara göre, kah eskilige göre deniyor..

Bunun disinda sponsorluk sistemi yeni yeni gelisiyor. Özel sirketler sponsor olduklari tiyatrolara harcadigi paralarin bir kismini vergiden düsebiliyorlar. Fakat ülkemizde vergi ödeme anlayisi da tam olarak oturmadigi için, yani zaten vergisini düzgün ödeyen bir özel sektörümüz olmadigi için sponsorluk almak da hayal oluyor.

Toplumumuzda kültürlü burcuvazi de yeni olusuyor. Bugün ki büyük sirketleri kuranlar, çalismaktan kültüre ve sanata vakit ayiramamislardi. Fakat onlarin çocuklari ve torunlari kültürel faaliyetlere daha çok ilgi gösteriyor. Bugün Eczacibasi ve Koç gibi çogu büyük sirket özel müzeler açiyor, sponsorlukta birbiriyle yarisiyor. Bu çok güzel bir gelisme..

eVasiyet.com : Sinema ya da televizyon için bir projeniz var mi? Size bu tür projeler teklif ediliyor mu?

Evet çok teklif geldi. Özellikle Komedi Dükkani’ni biraktiktan sonra o andaki medyatik konumumu kullanmak isteyen teklifler oldu. Genellikle komedi tarzinda projelerdi. Fakat bunlarin hiçbiri beni tatmin etmedi, basarili olacaklarina inanmadim. O yüzden de kabul etmedim. Fakat hala teklifler geliyor, dise dokunur bir proje olursa ekranlara dönecegim.

eVasiyet.com : Komedi Dükkani’ndan ayrildiktan sonra bir projede yer aldiniz mi?

Hayir. Su an hala düsünüyorum. Söyledigim gibi, dise dokunur bir proje bekliyorum.

eVasiyet.com : Teknoloji ile araniz nasil? Interneti ne amaçla kullaniyor sunuz?

Teknoloji aslinda çok ihmal ettigim bir konu.. Cep telefonu kullaniyorum. E-posta kullaniyorum. Internete genellikle haberlesme ve bilgi edinme amaciyla giriyorum.

eVasiyet.com : En çok ziyaret ettiginiz siteler hangileri?

Internet düzenli olarak girdigim bir ortam degil. Daha çok esim ve kizim kullaniyorlar. Bir sey aradigim zaman da onlar bulup bana gösteriyorlar. Dolayisiyla site isimlerini pek aklimda tutmuyorum.

eVasiyet.com : Ölmeden önce yapmak istediginiz seyler nelerdir?

Bir kamyon tiyatrosu kurmak istiyorum. Buna “sirk tiyatro” ya da “gezici tiyatro” da diyebil

01/09/2008

BU HABERE PUAN VERIN

YORUMLAR
Diğer Haberler
ANA SAYFA - HABER - VASIYET - ÜYELER - ÖLÜM - YARDIM

eVasiyet.com (c) 2007-2010  Fikir ve içerik olmak üzere tüm haklari saklidir.
Sitede yayimlanan tüm yazilar sahibinin sorumlulugundadir.

  -   eVasiyet.com Gizlilik Sözlesmesi

özel güvenlik şirketleri / özel güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik firmaları istanbul tesis yönetimi / site yönetimi   danışmanlık firmaları / apartman yönetimi