KAYIT OL
Ücretsiz ve hemen!
21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:07:11 Yerel - Dünya - Yasam - Anma - Siteden - Medyada Biz - Editör'den - Röportaj - TÜM HABERLER »
ARAMA
GÖREVLER
YÖNETİME MESAJ

İSTANBUL'UN İŞGALİ VE KURTULUŞU

1453 yilindan beri Osmanli egemenliginde bulunan Istanbul sehri, aradan 465 yil geçtikten sonra 1. Dünya Savasi sonunda Itilaf Devletleri tarafindan isgal edildi. Neredeyse bes sene boyunca emperyalist devletlerin isgali altinda yasayan sehrimiz, Büyük Sultanahmet Mitingi ile isgale karsi oldugunu tek vücut olarak gösterdi. Imzalanan Lozan Baris antlasmasi geregi 6 Ekim 1923 'te Itilaf Devletleri Istanbul'u terketti ve Türk ordusu sehre girmis oldu.

Bugün bu sehirde rahat ve huzur içerisinde yasiyorsak bunu Kurtulus Savasi'nda akan kanlara, Mustafa Kemal Pasa'nin kivrak zekasina, Ankara'da kurdugu ikinci hükümete ve Osmanli meclisinin fesh edilerek Lozan Baris Antlasmasi'nin "Yeni Türkiye" adiyla yapilmasina borçluyuz. Bu ugurda herseyinden vazgeçerek bizlere özgürlügümüzü geri veren atalarimizi saygi ve rahmetle aniyoruz.

Itilaf Devletleri'nin Istanbul'a gelisi (Kasim 1918 - Mart 1920)

1 kasimda Ittihat ve Terakki kendini lagvetti. 2 Kasim da Enver, Talat, Cemal Pasalar yurtdisina kaçti. 6 Kasimda Bogazlar silahsizlandirildi. 7 Kasimda isgal güçleri Çanakkale'den geçti. 13 Kasim 1918'de Osmanli'nin baskenti Istanbul'a gelen müttefiklerin 55 parçalik gemilerinden Istanbul'a 3500 asker çikarildi. Ingiliz Albayi Muerpi Istanbul'a geldi.Yeni hükümeti eski ittihatçilardan Ahmet Izzet Pasa kurdu.Ingilizler, Fransizlar, Italyanlar, bu güçleri takip etti. 465 yillik baskente ilk kez yabancilar askeriyle giriyor, millet esaretle tanisiyordu.

23 Kasim 1918 sonra Ahmet Izzet Pasa yeni hükümeti kurdu.

9 Subatta Hadisat gazetesinde Süleyman Nazif Kara Gün baslikli bir yazi yazdi. Türk milletinin böyle bir isgali yasamadigini ve bunu kaldiramayacagini söyledi. Itilaf devletleri Türk halkinin tepkisini çekmemek ve isgalin hakliligini kanitlamak için asagidaki bildiriyi yayinladilar.

"Isgal geçicidir.
Padisahligi ve halifeligi korumak ve güçlendirmek için isgaller gerçeklestirilmistir.
Azinliklara yönelik bir katliam baslarsa Istanbul Türkler'den alinacaktir.
Herkes padisahlik makaminin Istanbul'dan verecegi kararlara uyacaktir."

Paris baris konferansi, Ocak 1919

Paris Baris Konferansi baris antlasmasini hazirlamak amaciyla, Itilaf Devletleri arasinda yapildi. ABD Baskani Wilson'un amaci, Milletler Cemiyeti'nin kurulmasini saglamakti. Ingiltere ve Fransa ise Osmanlinin iyi sekilde paylasimini gerçeklestirecek yolu arama çabasi içindeydiler. Baris konferansinda ayri ayri ortaya çikacak Ermeni, Kürt, Arap, Mezopotamya, Suriye ve Hicaz Devletleri problemi vardi. Baris Konferansi; bir taraftan Türkiye’yi, Fransa, Ingiltere, Rusya ve Italya arasinda bölen gizli anlasmalar, diger taraftan da Ingiliz’lerin Araplara verdigi taahhütler karsisinda kaldi. Ittihatçilarin yargilanmasi için antlasmaya hükümler yerlestirmek istediler.

Ittihatçilerin yargilanmasi

Bu arada Ittihatçilar yargilandi, Mondros ve Malta'ya sürgüne gönderildi. Ordu, anlasma hükümlerince terhis ediliyordu.

Resmi ve sivil birçok yöneticiyi, askeri, aydini savas suçlusu ilan ederek tutukladilar, sürgüne gönderdiler.

Istanbul'da milli kurtulus hareketi basladi. Anadolu ve Trakya'da isgalcilere karsi Müdafaai Hukuk örgütleri kuruldu. Mustafa Kemal Pasa, Yildirim Ordulari komutanligindan alininca 13 Kasim'da Istanbul'a geldi. Bu, artik mütareke Istanbul'uydu. Pera Palas'da ve Sisli'de bir sü

06/10/2008

BU HABERE PUAN VERIN

YORUMLAR
Diğer Haberler
ANA SAYFA - HABER - VASIYET - ÜYELER - ÖLÜM - YARDIM

eVasiyet.com (c) 2007-2010  Fikir ve içerik olmak üzere tüm haklari saklidir.
Sitede yayimlanan tüm yazilar sahibinin sorumlulugundadir.

  -   eVasiyet.com Gizlilik Sözlesmesi

özel güvenlik şirketleri / özel güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik firmaları istanbul tesis yönetimi / site yönetimi   danışmanlık firmaları / apartman yönetimi