"Bir kuyrukluyıldız keşfetmek, ismini gökyüzüne yazdırmaktır".


İkeya seki kuyruklu yıldızı,Kaoru İkeya gibi Japon bir amatör gök bilimci tarafından bulunmuştur. Bu yıldıza kendi adı verilmiştir.

21 Ekim 1964 yılında güneşin 450,000 kilometre yakınından geçti.

Güneş çevresinde büyük bir elips veya bir parabol yörüngede dolaşan, güneşe yaklaştığında yüzeyinde ortaya çıkan gazların ve tozların oluşturduğu kuyruk denilen ışıklı bir uzantısı olan gök cismine "Kuyruklu Yıldız" denir.

Kuyrukluyıldızlar çoğunlukla kendilerini keşfedenin (ya da keşfedenlerin) ismini alır. Bir Japon amatör gökbilimcisi olan Kaoru Ikeya'nın Temmuz 1964 de keşfettiği, kendi adıyla anılan 1964 VIII Kuyrukulu Yıldız'ı 12 Ağustos tarihinde dünyanın 30.5 milyon km kadar yakınından geçmiş ve aynı ay içinde çıplak gözle gözlenebilecek parlaklığa erişmiştir. 2 Ağustos'da güneşin 118,5 milyon km ötesindeki enberi noktasına ulaşan Ikeya Kuyruklu Yıldızı'nın, Mount Palomar Gözlemevi'nin 5,08 m lik teleskobu kulanılarak yapılan tayf gözlemleri sonucunda, Dr. Jesse L. Greenstein ve Dr. Antoni Stawikowski bu Kuyruklu Yıldız üzerinde karbon atomunun ender görülen izotoplarından birinin varlığını ispatlamışlardır. Bu buluş, güneşin yakınlarına kadar gelen bu gökyüzü ziyaretçilerinin güneş sistemimizin ilk dönemlerinde dünya yakınında ve gezegenlerin oluşmasında arta kalan maddelerden ortaya çıktığını, daha sonra güneş rüzgarının etkisiyle geniş eliptik yörüngelerine savrulduklarını göstermektedir.

Bu değerli incelemeler sayesinde ilk defa bir Kuyruklu Yıldız'da ender rastlanan bir izotop kesin bir şekilde bulunmuş ve yoğunluğu ölçülmüştür. Ikeya Kuyruklu Yıldızı'ndaki C 13 atomonun C 12 atomuna oranının 1'e 70 olarak bulunduğu gözönüne alınırsa bu sayının dünyanınkine oldukça yakın olduğu (1'e 90) hemen farkedbilir. Gökbilimciler bu izotopun keşfinin Ikeya Kuyruklu Yıldızı'ının alışılmadık parlaklığına dayandırmışlardır. Başarılı olan pekçok kuyrukluyıldız avcısının bir kuyrukluyıldız keşfedebilmek için ortalama en az 100-300 saat sabırla gözlem yaptığını görürüz.Kaoru Ikeya, 1963 kurukluyıldızını bulmadan önce 335 saatini harcamıştır.Japon amatör gökbilimcisi Kaoru Ikeya, keşfettiği yarım düzine kuyrukluyıldızı gözlerken, kendi yapımı olan 20 cm.lik f/15 bir aynalı teleskoptan yararlanmıştır.

Japon amatör gökbilimcisi Kaoru Ikeya'ya göre: "Bir kuyrukluyıldız keşfetmek, ismini gökyüzüne yazdırmaktır".