Pablo PİCASSO


Ispanyol Ressam ve Heykeltiras
Ispanyol Ressam ve Heykeltiras

Pablo Picasso, tam adi ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), Ispanyol ressam ve heykeltiras. 20. yüzyil sanatinin en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akiminin temelini atmistir.

Hayati


Picasso 25 Ekim 1881' de Malagaa, Ispanya’da dogar. Babasi bir resim ögretmenidir.Küçük Picasso'daki yetenek kisa sürede kesfedilir. Pablo Picasso, yazi yazmadan önce resim yapmayi ögrenir.1895'te Barcelona Güzel Sanatlar Okulu'na girer. 1901' den itibaren anne soyadi olan Picasso'yu kullanmaya baslar. Desenleri Ispanyol bir dergi olan Juventut' ta yayimlanir. Çok yoksul bir ailenin çocugu olan Picasso Çatanov tarafindan hor görülmüstür


1900'de ilk kez Paris'e gitti. Dönemin yenilikçi sanatçilarinin yasadigi Monmartre semtinde bir süre yoksulluk içinde yasadi. Picasso yaklasik 1901-04 arasindaki ilk dönem yapitlarinda siradan insanlarin, sirk palyaçolarinin, akrobatlarinin resimlerini yapti. Büyük kentlerdeki yasam kadar, sirk yasami da ilgisini çekiyordu. Ne var ki, tablolarinda bu yasamin hüzünlü yanini yansitti. Sanatçinin bu dönemi 'Mavi Dönem' olarak tanimlanir.Dört çocugu olmustur.

Mavi DönemMavi ve Gri gölgelerle renklendirdigi monokromatik tablolar yapti. Bu eserlerini Ispanya’dan esinlenerek Paris’te yapti fakat satmakta zorluk çekti. Konulari genellikle hayat kadinlari, dilenciler ve sarhoslardi. Bu tablolarinda en büyük etken arkadasi Carlos Casagemas’in intihariydi. “Casagemas’in ölümünü ögrendigimde mavi tablolar yapmaya basladim” diyen Picasso, Cleveland Sanat Müzesi’nde bulunan La Vie adli tablosunda Casagemas’in hüzünlü bir tablosunu yapti. Ayni dönemde kör bir adamla gören bir kadinin bos bir masada resmettigi “The Frugal Repast” adli eserini yaratti. Körlük, bu dönemde Picasso’nun ana temasiydi. Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki “The Blindman’s Meal” ve “Celestina”nin portresi buna örnektir. Diger sikça görülen konulari ise sanatçilar, akrobatlar ve soytarilardi. Soytarilarin kareli giysileri, daha sonra Picasso’nun kisisel sembolü haline geldi. Bu dönemin en ünlü eserleri The Old Guitarist, Portrait of Soler, Las Dos Hermanas’tir.


Pembe Dönem

Bu dönemde Picasso, Mavi Dönem’deki soguk renklerin aksine neseli portakal ve pembe renkleri kullandi. Bunun muhtemel nedeni ise o dönemde arkadas oldugu Fernande Olivier ile olan iliskisiydi. Bu dönemde de akrobatlar ve palyaçolari eserlerinde kullandi. Bu dönem, Mavi Dönem’in aksine Fransiz etkisindeydi. Bu dönemin en ünlü eserleri Garçon a la pipe, Woman in chemise (Madeleine), Lady with a Fan, Two Youths, Harlequin Family, Harlequin’s Family With An Ape, La famille de saltimbanques, Boy with a dog, nude boy ve The girl with a goat’tur.

picasso, Georges Barque ile kübizmin temellerini atmis sayilmaktadir. 1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandirilan tarzda tablolar yapar. Kübist tablolarin genel özelligi, geometri ve geometrik sekillerin kullanilmasidir. Resmedilen nesneler geometrik formlar olusturacak sekilde basitlestirilmis yahut geometrik sekillere bölünmüstür. Kübizmin bir diger özelligi de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma ç