Uğur MUMCU


Türk gazeteci, arastirmaci ve yazar.
Türk gazeteci, arastirmaci ve yazar.

Ugur Mumcu (d. 22 Agustos 1942, Kirsehir - ö. 24 Ocak 1993, Ankara), Türk gazeteci, arastirmaci ve yazar. Esi Güldal Homan evlilikleri (1977) süresince oglu Özgür (1981) ve kizi Özge isimli çocuklari vardir. 1993 yilinda ugradigi bombali saldiri sonucu hayatini kaybetmistir.

Annesi Nadire Hanim, babasi, Tapu Kadastro memuru Hakki Sinasi Bey'di. Ailesi Ankarali olan Ugur Mumcu, 22 Agustos 1942 tarihinde, babasinin memuriyeti dolayisiyla Kirsehir'de, dört kardesin üçüncüsü olarak dogdu.
Ilk ve orta okullari Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi'nde okuyan Mumcu çok aktif bir ögrenciydi. Üniversite egitimini 1961-1965 avukat olmak üzere basladigi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tamamladi. 26 Agustos 1962’de Cumhuriyet Gazetesi’nde yayimlanan Türk Sosyalizmi baslikli makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü aldi. 1963’de fakültede ögrenci dernegi baskani seçildi.
Askerligini yapmaya hazirlandigi sirada 12 Mart dönemi’nde bir yazisinda kullandigi "ordu uyanik olmali" sözleriyle, "orduya hakaret etmek", "sosyal bir sinifin öteki sosyal siniflar üzerinde tahakkümünü kurmak" suçunu isledigi iddasiyla gözaltina alindi. Mamak Askeri Cezaevi’nde pek çok aydinla birlikte bir yila yakin kalan Ugur Mumcu, bu davadan dolayi 7 yil hapse mahkum edildi. Fakat Yargitay'ca karar bozuldu ve serbest birakildi. Bu olaydan sonra Mumcu askerligini, 1972-1974 yillari arasinda Agri'nin Patnos ilçesinde, resmi tanimiyla "sakincali piyade eri" olarak tamamladi. Patnos'ta, agir kosullar altinda askerligini yaparken, zaten uzun zamandan beri var olan ülseri yüzünden mide kanamasi geçirdi.
Yeni Ortam gazetesinde basladi. Yeni Ortam’da, köse yazarligi yapan Ugur Mumcu, 1975’ten itibaren Cumhuriyet’te Gözlem baslikli kösesinde düzenli olarak yazmaya basladi. Ayni zamanda Anka Ajansi'nda çalismaktaydi. 1975’te Mart dönemini sergiledigi makalelerinden olusan Suçlular ve Güçlüler adli kitabini yayinladi. Ayni yil, Altan Öymen'le birlikte hazirladiklari, Süleyman Demirel'in yegeni Yahya Demirel'in hayali mobilya ihracatini konu edinen, Mobilya Dosyasi adli kitabi yayinlandi.
1977 yilindan sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya basladi. Gözlem baslikli kösesinde 1991 yilinin Kasim ayina kadar araliksiz olarak yazdi.
1977’de Sakincali Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitaplari yayimlandi. Ertesi yil, Sakincali Piyade adli yapitini Rutkay Aziz ile birlikte tiyatroya uyarladi. Oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu tam 700 kere sahneledi. 1978’de, ünlünün yasam öykülerini, siyasal geçmislerini, bir güldürü zenginligiyle anlattigi kitabi Büyüklerimiz yayimlandi.
1981’de terörün silah kaçakligiyla ilgisini ortaya koymak ve kamuoyunu bu konuda uyarmak..." için yazdigi Silah Kaçakçiligi ve Terör yayimlandi. Ayni yil, Mehmet Ali Agca’nin Papa’yi öldürme girisiminden sonra Agca üzerine inceleme ve arastirmalarini yogunlastirdi
Ülkede terör olaylarinin artmasi nedeniyle 1979 yilinda 12 Mart dönemi öncesi ve sonrasi gençlik liderlerinin yasadiklarini kendi agizlarindan yansittigi ve silahli eylemlerle bir yere varilamayacagina dikkat çektigi kitabi Çikmaz Sokak’i yayimladi. 1982’de Agca Dosyasi, ardindan Terörsüz Özgürlük adli makale derlemesi yayimlandi. 1983 yilinda Agca ile cezaevinde röportaj yapti. 1984 yilinda Aziz Nesin öncülügünde bir grup tarafindan Cumhu