Barış MANÇO


Türk Müzisyen
Türk Müzisyen

Baris Manço (d. 2 Ocak 1943, Istanbul - ö. 1 Subat 1999, Istanbul) Türk besteci, aranjör, sarki sözü yazari, TV programi yapimcisi. Türkiye'de rock müzigin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden.

 

Yasami


Mehmet Baris Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde, Rikkat ve Ismail Hakki çiftinin ikinci çocuklari olarak Istanbul’da dünyaya geldi. Ailede artik Baris da dahil olmak üzere Savas Manço, Inci Manço ve Oktay Manço vardi. Annesi Rikkat Hanim, Türk Sanat Müzigi sanatçisiydi. Aileden gelen yetenegiyle ortaokul ögrenimi aldigi yaslarda müzikle ilgilenmeye basladi. Küçüklügünde kendi kendine gitar çalmaya baslamis olan Baris Manço annesinden piyano dersleri alarak teknigini ve müzik bilgisini gelistirdi. Liseye Galatasaray Lisesi’nde basladi.
Müzige Galatasaray Lisesi’nde baslayan Baris Manço arkadaslariyla birlikte iki grup kurdu. Kurdugu ilk grubun adi “Kafadarlar”, ikincisi ise “Harmoniler”di. Daha sonra Sisli Terakki Lisesi’ne geçis yapti. Liseden sonra Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963 - 1971 yillari arasinda resim, grafik ve iç mimari okudu. Bu okuldan birincilikle mezun olup altin madalya aldi. Belçika’da “Les Mistigris” adinda bir grupta yer aldi. “Les Mistigris”le beraber iki yil içerisinde Paris Olympia’da konser verdi. 1966 yilinda Paris’te iki 45’lik plak çikardi.
1967'de Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygisizlar” adiyla bir grup kurdu. Aranjman sarkilara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzinda müzik yapmaya basladi.

Profesyonel Müzik Yasantisi


1969 baharinda “Daglar Daglar” ile büyük bir çikis yapti, albüm bes ayda 700 bin adet satisa ulasti. Bu çalisma, sanatçiya Altin Plak Ödülü’nü de kazandirdi. 1971 yilinda Mogollar ile çalisti. Askerligini Polatli'da astegmen olarak 1971-1973 yillari arasinda yapti. 1973'de Kurtalan Ekspres’i kurdu. Ilk klibini yine ayni yil “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yapti.
1980 yilinda Altin Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Sarkiyim” adli Bulgar sarkisi ile de altin madalyalar aldi. 1981'de çikardigi "Sözüm Meclisten Disari" adli albümündeki Dönence isimli sarkisi ilk Türk Psychedelic Rock olarak kabül görür. Yurtdisinda birçok TV programina konuk olarak katildi, birçok ülkede konserler verdi. 1983 yilinda Eurovision Sarki Yarismasi’na “Kazma” adli sarkisiyla katildi, ancak kendi istegiyle bu parçayi ön elemeden çekti.
Besteledigi 200’ün üzerindeki sarkisi, kendisine 12 altin ve 1 platin albüm ve kaset ödülü kazandirdi. Bu sarkilarin bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, Ibranice, Fransizca, Ingilizce ve Flemenkçe olarak yorumlandi.

TV programciligi 


1988 yilinin Ekim ayinda TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir egitim kültür ve eglence programi olarak baslayan “7’den 77’ye” , 1998 Haziran ayinda 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculugunda ulasilmasi zor bir rekora imza atti. “Ekvatordan Kutuplar’a” isimli programinda ekibiyle birlikte bes kitada 100’den fazla degisik yöreye giderek 600.000 km.’y