Ekrem Hakkı AYVERDİ


Türk mühendis, mimar, tarihçi, yazar
Türk mühendis, mimar, tarihçi, yazar

Türk mimarisine çok sayida eser kazandirmis ve pek çok eseri de restore etmistir. Ekrem Hakki Ayverdi, 22 Aralik 1899'da Istanbul Sehzadebasi'nda, Kalenderhane Mahallesinde dogdu.

Istanbul Fetih Dernegi kurucusudur. Kubbealti Akademisi, Istanbul Enstitütsü, Yahya Kemal Enstitüsü gibi birçok kurulusta aktif rol aldi. 'Osmanli Mimarisinin Ilk Devri', 'Osmanli Mimarisinde Fatih Devri', 'Avrupa’da Osmanli Mimari Eserleri' gibi pek çok kitabin yazaridir.

Istanbul'da, 24 Nisan 1984'de Fatih’teki evinde vefat etmistir.

Yazar Samiha Ayverdi’nin agabeyidir.Ünlü sanat tarihçisi Profesör Semavi Eyice, Ekrem Hakki Ayverdi (1899-1984) için "Osmanli devri Türk mimarisini meçhul olmaktan kurtaran adam" diyor. Eyice'nin bu sözle kastettigi; merhum Ayverdi'nin basta Istanbul olmak üzere Bursa ve Edirne'de restore ettigi onlarca tarihi eser olmasa gerek. Asil kastedilen Ayverdi'nin Türk kültürüne armagan ettigi sekiz ciltlik mimarlik saheseri olmali. Ilk dört cildi Ertugrul Gazi'den Fatih Sultan Mehmed döneminin sonuna kadarki eserleri, son dört cildi ise Avrupa'daki Osmanli eserlerini anlatan bu külliyat, Avrupa ve Anadolu'daki Türk mirasinin tapu senetleri olarak adlandiriliyor. Türk sanati tarihine damgasini vurmus bir biliminsani olarak öne çikan Ekrem Hakki Ayverdi, sadece eski eserlere hayat veren bir restoratör degil, ayni zamanda geleneksel sanatlara tutkulu bir koleksiyonerdi de.