Edward Estlin Cummings


Amerikali Sair, Ressam, Oyun Yazari
Amerikali Sair, Ressam, Oyun Yazari

E. E. Cummings ismini kullanan Amerikali sair, ressam, deneme ve oyun yazaridir. Hayati boyunca dokuz yüzden fazla siir, iki roman, birkaç tane de tiyatro oyunu ve deneme kitabinin yazari olan Cummings'in, bunlarin yaninda birçok tablosu bulunmaktadir. 20. yüzyil siirinin en önde gelen ve popüler yüzlerinden biridir.

Ismi

E. E. Cummings'in geleneksel olmayan majüskül (büyük) harf kullanma tarzi zaman zaman yayinci ve okurlari tarafindan isminin küçük harflerle ve araya nokta konulmadan yazilmasi suretiyle öne çikarilmistir. Ölümünden sonra esi tarafindan bir kitabin önsözünde[1] belirtildigi üzre yazar sadece küçük harf kullanarak siirlerini yazmistir. Böylece ismi resmi olarak "e. e. cummings" olarak degistirilir. Fakat daha sonra, Cummings tarafindan eserlerini Fransizcaya çeviren kisiye yazilan bir mektup incelendiginde isminin yazilisinda büyük harf kullanilmasini tercih ettigi ortaya çikar[2]. Bugün Cummings'i arastiran bir kisi yazarin ismini küçük harfle yazmasinin bir alçakgönüllülük göstergesi oldugunu düsünebilirken, bir digeri bu durumu yazarin kibirli olmasiyla açiklamaktadir.[3] Kisacasi tartismalar hala devam etmektedir.

" Seni digerlerinden farksiz kilmaya bütün gücüyle gece gündüz çalisan bir dünyada kendin olarak kalabilmek dünyanin en zor savasini vermek demektir. Bu savas basladi mi artik hiç bitmez..."(E.E.Cummings)

e.e.cummings