Öztürk SERENGİL


Sinema Tiyatro Sanatçisi
Sinema Tiyatro Sanatçisi

Ögretmen Turgut Beyin oglu olarak Artvin’de dogdu. Lise ikinci siniftan sonra ögrenimini birakarak 1953’te Oglum Edvard adli oyunla sanat hayatina basladi.

1958’de Oda Tiyatrosu, 1959’da Istanbul Sehir Tiyatrosu'nda sahneye çikti. 1950’li yillarin baslarinda Babiali’de ressamlik yapti. 3. Kat Cinayeti filmiyle sinema oyunculuguna basladi. Ilk dönemlerde 142 filmde ‘kötü adam’ tiplemesi yapan ve daha sonra da argolu komedilerin degismez oyuncusu olan Serengil, 300’e yakin filmde rol aldi. “Adanali Tayfur” tiplemesi ile ün yapti. 1966’da sinema oyunculugunun yani sira sahneye de çikarak sovmenlik yapmaya basladi.

Televizyonda “Gülünüz Güldürünüz” adli yarisma programini hazirladi ve sundu. Bu yarisma sayesinde birçok kisi sahne ve sinema dünyasina adim atti. Çesitli tv dizilerinde rol aldi. Politik güldürü tarzinda çesitli 45’lik plaklar yapti. Bir de özelestirisini yaptigi “Yesilçam’i Benden Sorun” adli kitabi yayinlandi.

Dört kez evlendi. Ses sanatçisi Seren Serengil, Öztürk Serengil’in kizidir.

Beyin ödemi sebebiyle iki kez ameliyat oldu. Geçirdigi felç nedeniyle ömrünün son bir yilinda yürüyemez, konusma merkezi hasar gördügü için de son günlerinde konusamaz olmustu. Solunum durmasi sonucu 11 Ocak 1999 tarihinde Istanbul-Kozyatagi’ndaki evinde 69 yasinda öldü.

Serengil, Türkçe’ye soktugu kelimelerle büyük tartismalara yol açti. Bazilari tarafindan elestirilen bu kelimeleri halk benimsemisti. Degisik, kendine has vurgulamalariyla söyledigi “yesse”, “kelaj” gibi yeni deyisleri Türk argosuna soktu. Sen sakrak sesiyle “yesse” diyerek halkin gönlünde taht kurmustu. Bu “yesse” kelimesi o kadar meshur olmustu ki Ismet Inönü bile bir olay karsisinda kendini tutamayip “yesse” deyivermisti. Bu durum onun her kesimden insana hitap eden bir sanatçi oldugunu gösteriyordu.

Serengil’in rol aldigi filmlerden bazilari sunlardir: Iki Ask Arasinda
Kötü Tohum, Badem Sekeri
Ne Seker Sey
Adanali Tayfur
Abidik Gubidik
Cezmi Bond
Sepkemin Altindayim
Yasamak Ne Güzel Sey
Hamsi Nuri, Çulsuz Ali
Babanin Evlatlari
Adana Urfa Bankasi
Imparator