Kenak ONUK


Türk Spor Yazarı ve Spor Programı Sunucusu
Türk Spor Yazarı ve Spor Programı Sunucusu

Izmir'de doğan Kenan Onuk, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Gazetecilik mesleğine 1974 yılında TRT'de muhabir olarak başlayan Onuk, bu kurumda uzun yıllar haber spikerliği yaptı. Onuk, 1992 yılında Show TV, 1993 yılında ATV'de görev aldı. Onuk, 1996 yılından 2005 yılındaki vefatına kadar, kuruluşunda yer aldığı NTV'de görev yaptı.

Evli ve bir kız çocuk babası olan Kenan Onuk, NTV'de yaptığı '90 Dakika' programı da dahil olmak üzere, spor yayıncılığında kalite ve sağduyu kriterlerinin öncülerinden biri olarak kabul edildi.

Kariyerinde sayısız ödül ve başarıya imza atan Onuk, yazılı basında da, kritikleriyle gazetelerin spor sayfaları aracılığıyla okurlarına ışık tuttu.

Türk halkı, buz pateni ve atletizmi, Kenan Onuk'un kusursuz Türkçesiyle dinleyerek tanıdı.

Onuk ayrıca, gazete yazıları ve NTV Radyo'daki caz programıyla da, müzik alanındaki bilgi birikimini okurları ve dinleyicileri ile paylaştı.

Kenan Onuk, yıllarca mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşerek 11 Temmuz 2005 Pazartesi günü yaşamını yitirdi.

Spor Branşları

Onuk, Türkiye'de uzun bir süre tek popüler spor olan futboldan ziyade özellikle 90'lı yılların başlangıcıyla artan özel televizyonlarında etkisiyle Türk spor dünyasını yeni branşlarla tanıştırmaya gayret etti. Basketbol branşında Murat Murathanoğlu ile bu sporun Türkiye'de gelişmesinde önemli rol alan Onuk, Atletizm, Buz Pateni ve bir çok Amatör Spor branşlarını Türk insanına sevdiren yayınları ile tanındı.

Hiçbir zaman vazgeçmediği ilkeli yayıncılık anlayişi, farklı sporları belgesel tadinda eğlendirici ve öğretici şekilde halka sevdirmesi ve spor haberlerini Turkiye de ilk defa bir bayanin sunmasi fikri onun Türk Spor medyasının duayenlerinden olmasını sağladı.