Ali Sami Yen


Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucularından.
Galatasaray Spor Kulübü'nün kurucularından.

Galatasaray Lisesi'nde okudu ve futbol oynadı. 1905 yılında Galatasaray Lisesi'nden arkadaşlarıyla birlikte Galatasaray Spor Kulübü'nü kurma kararını aldı ve kulübün bir numaralı kurucu üyesi oldu. 1906' da Galatasaray Lisesi' nden mezun oldu. Türkiye' de ki ilk spor müzesi olan Galatasaray Müzesi' ni 1910 yılında kurdu. 15 yaşındayken spor yapmaya başladı. Türkiye İdman Cemiyetleri Örgütü' nün de kurucusudur.

1924 Paris Olimpiyatlarına katılan Türk kafilesinin başkanlığını yaptı. 1926-1931 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat komitesinin başkanlığı görevini yürüttü. Galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.

Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, ilk teknik adam olarak takımın başında o vardı. Bunun yanı sıra Galatasaray isminde bir Kulüp kurmuştur ve uzun yıllar fahri başkanlığını yürütmüştür. Bununla birlikte Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olmuştur. Ali Sami Yen memuriyet hayatını bitirdikten sonra komisyonculuğa başlamıştır. Galatasaray Spor Kulübü' nün kurucusu Ali Sami Yen'in adı, takımın maçlarını oynadığı stada verilmiştir. Ayrıca 2007 Aralık ayında inşasına başlanan ve içinde stad, spor salonu ve AVM olan komplekse de Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismi verilmiştir. Ali Sami Yen 1951 yılında vefat etti. Galatasaray Beyoğlu Hasnun Galip Kulüp Merkezi' nden çıkan kortej , çelenklerle beraber taraftarlar ve ailesi ile birlikte Feriköy' e yürüdü ve Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Atletizm, basketbol, voleybol Atlama gibi spor dallarının da Türkiye'de gelişiminde önemli roller oynadılar.