Paul Wallot


19. yüzyılda Almanya’nın önde gelen mimarlarından birisidir
19. yüzyılda Almanya’nın önde gelen mimarlarından birisidir

Orijinleri Güney Fransa olan Huguenot ailesinin bir mensubu olan Paul Wallot, 1856 ile 1859 yılları arasında Darmstadt'ta yüksek lise eğitimi (Höhere Gewerbeschule) aldı. Daha sonra Hanover Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi sırasında Conrad Wilhelm Hase ve Hugo von Ritgen gibi mimarlarla çalıştı.

Paul Wallot mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra Hesse'de çalıştı. 1864 ile 1868 yılları arasında Berlin'de yaşadı ve Heinrich Strack, Richard Lucae, Friedrich Hitzig, Martin Gropius, Heino Schmieden gibi dönemin önemli mimarları ile çalıştı.

1867 ile 1868 yılları arasında İtalya ve İngiltere gibi ülkelere mimarlık eğitimi için seyahat etti. Dönüşünde Frankfurt'a yerleşen Paul Wallot burada mimarlık ofisini açtı. Bu dönemde birçok yerleşim ve ticari binaları tasarladı. Bu dönemde Heinrich Burnitz ve Alfred Friedrich Bluntschli adlı mimarlar da ortak çalışmalar yürüttü.

1872 yılında Paul Wallot İtalya'ya, özellikler Andrea Palladio ve Michele Sanmicheli'nin eserlerini incelemek için, ikinci bir mimari çalışma gezisi düzenledi. Seyahatinden döndükten sonra birçok mimarlık yarışmasına katıldı ama hiçbirini kazanamadı. Katıldığı yarışmalar arasında 1880 yılındaki Frankfurt Tren İstasyonu ve 1883 yılındaki Niederwald Anıtı projesi de vardı.