John Lennon


Beatles Grubu'nun Kurucusu, Rock Sanatçisi
Beatles Grubu'nun Kurucusu, Rock Sanatçisi

"John Winston Ono Lennon, Ingiliz Popüler Müzik sarkicisi. Efsanevi The Beatles isimli müzik grubunun üyelerinden biri."

John Lennon, 9 Ekim 1940'da Ingiltere'nin Liverpool kentinde dünyaya geldi. Birer isçi olan anne ve babasi Lennon iki yasindayken bosandilar.

1956'da lisedeyken, Paul McCartney'le tanisti. Subat 1958'de Paul McCartney, George Harrison'i Lennon'a tanitti. Daha sonra Stu Sutcliffe basçi olarak gruba katildi ve grubun adinin 'The Silver Beatles' olmasini önerdi.

Temmuz 1960'da grubun 'The Silver Beatles' olan adi 'The Beatles' adina çevrildi. Bir yil sonra da Ringo Starr gruba katildi. Grubun ilk 45'ligi olan 'Love Me Do' Ekim 1962'de piyasaya çikti.


Lennon ve Yoko OnoThe Beatles ile dünya çapinda basari kazandilar, bazi elestirmenler tarafindan dünyanin gelmis geçmis en iyi grubu olarak nitelendirildiler. Kazandiklari ödülleri kendileri bile sayamiyordu.

1969'da Yoko Ono ile evlenen John Lennon, grubun 1970'de yayinlanan albümü 'Cold Turkey' çiktiktan hemen sonra The Beatles'dan ayrildi.

Bu dönemden sonra Lennon'in hayatinda birçok inis ve çikis oldu. Bes yil aradan sonra müzige dönme hazirliklari yaptigi dönemde, akli dengesi yerinde olmayan Mark David Chapman tarafindan 8 Aralik 1980 tarihinde New York'taki dairesinin önünde öldürüldü.

Ölümünden bir ay önce son albümü olan 'Double Fantasy' yayinlanmis ve Lennon, eski politik çizgisinden uzaklasmis hayati ve yasamayi kucaklayan bir çalisma hazirlamisti.