Lyndon Baines Johnson


Amerika Birlesik Devletleri"nin 36. baskanidir
Amerika Birlesik Devletleri"nin 36. baskanidir

Lyndon Baines Johnson (d. 27 Agustos 1908 – ö. 22 Ocak 1973), Amerika Birlesik Devletleri"nin 36. baskanidir. Genellikle Lyndon B. Johnson veya kisaca LBJ olarak anilir. Baskanliga John F. Kennedy'nin suikast sonucu öldürülmesi üzerine gelmistir. Bir sonraki seçimde Amerikan tarihinin en yüksek oy oranlarindan birini kazanarak tekrar baskanliga seçilmistir.

Lyndon B. Johnson 1908 yilinda Teksas eyaletinde 6 çocuklu bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi. 1934 yilinda genç yasta Temsilciler Meclisine üye seçildi. 1948 yilinda Senatoya seçildi. 1960 yilinda Baskan adayi John F. Kennedy tarafindan Demokratik Parti'den Baskan Yardimciligina aday gösterildi. Çok çekismeli olan bu baskanlik seçiminde Cumhuriyetçi Parti'nin adayi Richard Nixon'du. Seçimi John F. Kennedy-Lyndon B. Johnson ikilisi az bir farkla kazandilar. Baskan Yardimciligi döneminde Kennedy, Johnson'a fazla bir yetki vermedi. Sonuç olarak Johnson, Kennedy'nin baskanligi döneminde arka planda kaldi. Ancak 22 Kasim 1963 günü Kennedy'nin suikasti sonucu beklenmedik bir sekilde ansizin kendini baskanlik koltugunda buldu.

Lyndon B. Johnson baskanliga geldiginde Amerika Birlesik Devletleri o zamanlar ikiye ayrilmis olan Vietnam'da SSCB ve Çin destekli Kuzey Vietnam'a karsi Güney Vietnam'i desteklemekteydi. Aslinda Johnson ABD'nin Vietnam'daki iç savasa karismasi konusunda isteksizdi. Ancak Güney Vietnam'in kuzeye yenik düsmesi halinde bütün uzakdogu ülkelerinin domino taslari gibi dogu blokunun eline düseceginden korkuyordu. 1964 yilinda Tonkin körfezinde Kuzey Vietnam'in bir ABD destroyerine saldirdigi gerekçesiyle ABD kongresi Johnson'a Vietnam'daki Amerikan güçlerini arttirmasi yetkisini verdi. Bu olay ABD için Vietnam'da bir dönüm noktasi oldu. Bu olaydan sonra ABD giderek kendisini çok kanli bir savas olan Vietnam Savasinin içinde buldu.

Lyndon B. Johnson'un aslinda en büyük ideali ABD'de Refah Toplumu (Great Society) adini verdigi yoksulluktan arindirilmis herkesin yeterli saglik kosullarina sahip oldugu refah bir ülke kurmakti. Bu amaçla Medicare adi verilen özürlülere ve 65 yasin üzerindeki yurttaslara ücretsiz saglik hizmetleri getiren bir saglik sigortasi sistemi kurdu. Ancak Vietnam Savasi Johnson'un bu yöndeki amaçlarini gerçeklestirmesine firsat vermedi. Vietnam'da Amerikali askerlerin kayiplarinin artmasiyla halk Johnson'a karsi döndü. 1968 yilindaki seçimlerde bir kez daha baskan seçilme hakkina sahip olmasina ragmen adayligini koymamaya karar verdi. 1973 yilinda da öldü.

Lyndon B. Johnson Türkiye'yi ziyaret eden ilk ABD baskani olmustur.