Adile NAŞİT


Türk Sinema Sanatçisi, Tiyatro Oyuncusu
Türk Sinema Sanatçisi, Tiyatro Oyuncusu
Ermeni asilli Türk sinema sanatçisi, tiyatro ve televizyon dizisi oyuncusu.Asil adi Adile Keskiner'dir. Bunun yani sira Ados, Adile Ana, Masalci Teyze diye de bilinirdi. Özgün adi ise Adela'dir.

Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Nasit'in babasi ünlü komedyen Komik-i Sehir Nasit, annesi de tiyatro oyuncusu Amelya Hanim'dir. Agabeyi Selim Nasit ve 1950'de evlendigi esi Ziya Keskiner'de tiyatro sanatçisidir. Sinema dünyasinda, Rifat Ilgaz'in ünlü eseri Hababam Sinifi'ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile oldugu kadar, Münir Özkul ile karsilikli oynadigi filmlerdeki "Anne" rolleriyle de ünlenen Adile Nasit 11 Aralik 1987'de dogdugu sehir olan Istanbul'da hayata gözlerini yumdu. Oyunlarinda ve sinema filmlerinde canlandirdigi basit, saf, iyi yürekli kadin tiplemesi ve kendine has üslûbu ile kahkahasi onu Türk Sinemasinin unutulmaz isimleri arasina yerlestirmistir.

Babasi öldükten sonra okulunu birakan Adile Nasit 14 yasinda Istanbul Sehir Tiyatrolari, Çocuk Tiyatrosu'na girdi. Halide Piskin'in grubunda "Herseyden Biraz" oyunu ile Istanbul turnesine çikan Adile Nasit sonradan Muammer Karaca'nin tiyatrosuna girdi. 1948-1951 arasinda komedyen Aziz Basmaci ve Vahi Öz ile birlikte kurduklari toplulukta çalisti. Sonradan 1954'te döndügü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960'a kadar çalisti. 1961'de esi Ziya Keskiner ve agabeyi Selim Nasit Özcan ile birlikte kurduklari Nasit Tiyatrosu dagildiktan sonra, 1963'te girdigi "Gazanfer Özcan - Gönül Ülkü" tiyatrosunda, 1975'e kadar araliksiz olarak çalisti.

Sinemaya girisi de 1947 yilinda Seyfi Havaeri'nin yönettigi Yara filmiyle olmustur ama ancak 1970'lerde filmlerde oynamaya baslamistir. 1976'da Iste Hayat adli filmdeki rolüyle Antalya Altin Portakal Film Festivali'nde En Iyi Kadin Oyuncu ödülünü kazandi. Hababam Sinifi film serisindeki rolüyle büyük begeni kazandi. 1978'de Uluslararasi Sanat Gösterileri'nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya basladi. Daha çok Ertem Egilmez ve Kartal Tibet'in çektigi güldürü filmlerinde oynamistir.

Masalci Teyze TRT'de 1980 yilinda T.R.T Ankara Televizyonu prodüktörlerinden M.Ilhan SENGÜN'ün (1946-2003) yapimcisi oldugu; Uykudan Önce isimli çocuk programiyla anilmaya basladigi isimdir. Masal ve öykü anlattigi bu program çocuklar tarafindan büyük ilgi görmüstür.