Adnan KAHVECİ


Türk Siyasetçisi
Türk Siyasetçisi

Adnan Kahveci (d. 1949 - ö. 1993), 46, 47. ve 48. Hükümetlerde görev almis siyasetçi ve devlet adamidir.Zekasi ve yaratici yeni fikirlerle Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri bulunan Adnan Kahveci, 1949 yilinda Trabzon'un Sürmene ilçesinde dünyaya geldi. Hayati hep birincilikle geçen Kahveci, Milliyet gazetesi'nin açtigi ilkokullar arasi bilgi yarismasinin ilk birincisidir. 1966 yilinda Kabatas Lisesi'ni dönem birincisi olarak bitiren Kahveci, ayni yil Hürriyet Gazetesinin açtigi sinavda ve üniversite sinavlarinda da Türkiye birincisi oldu. Istanbul Üniversitesi burs sinavinda yine en yüksek puani alarak birinci olan Kahveci, daha sonra A.B.D.'de Indiana'da Purdue Üniversitesi'ne girdi. Buradan elektrik mühendisi olarak mezun olan Kahveci, mezuniyetinin ardindan Missouri Üniversitesi'nde doktora yapti. Ardindan da ayni üniversitede asistan profesör olarak çalisti.
Kahveci, Türkiye'ye döndükten sonra Bogaziçi Üniversitesi'nde ögretim üyeligi yapti. Ardindan da Içisleri Bakanligi teknik danismanliginda bulundu. 12 Eylül döneminde Basbakanlik Danismanligina atandi ve o siralarda Turgut Özal'la tanisti. 1983 yilinda ANAP'in kuruculari arasinda yer alan Kahveci, askeri yönetim tarafindan veto edildigi için milletvekili olamadi. Daha sonra 1987 yilinda Istanbul'dan milletvekili seçildi, XVIII. ve XIX. Dönem Istanbul Milletvekilligi yapti ve Devlet Bakani oldu. Bir süre sonra da Maliye Bakanligi görevine getirildi.
5 Subat 1993 tarihinde esi ve iki çocugu ile birlikte Bolu-Gerede yakinlarinda trafik kazasi geçirdi. Adnan Kahveci ve esi olay aninda hayatlarini kaybederken, 17 yasindaki çocuklari Aslihan Kahveci yarali olarak kurtuldu ancak, bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra vefat etti. Kamuoyunda dürüstlügü ile taninan ve çok sevilen Adnan Kahveci'nin yeni yapilan otobanda ters yola girerek kaza yapmasi, çesitli süphelerin ortaya atilmasina sebep oldu.