Derya Arbaş


Türk-Amerikan sinema oyuncusu.
Türk-Amerikan sinema oyuncusu.

Türkiye Eski Güzeli ve sinema oyuncusu Zerrin Arbaş ile Kızılderili oyuncu Dehl Berti'nin kızı olarak dünyaya geldi. 1974'te annesi Zerrin Arbaş'ın oynadığı Battal Gazi'nin Oğlu filminde annesinin çocukuluğunu oynadı. Uzun yıllar Amerika'da yaşadıktan sonra 15 yaşında Kuyucaklı Yusuf filminde oynamak için Türkiye'ye geldi. 1985-86 arasında kısa sürede birçok film çekti. Türkiye'de ilk kez geniş kitlelerce tanınması Playmen dergisinin ilk sayı kapak güzeli olmasıyla oldu. Ayrıca mankenlik de yaptı.

Dilan filmini çekerken Ağrı'da tanıştığı Nihat Polat ile 1986'nın sonunda gizlice evlendi. Bu evlilik döneminde sinemadan uzak kaldı. Los Angeles'ta sanat okuluna gitti. 1989'da ise kültür farklılığını öne sürerek evliliğini bitirdi. Bu uzaklaştığı arada, 1991'de babasını kaybetti.

1992 yılında, bir Hollywood klasiği olan Rüzgar Gibi Geçti filminin devamı niteliğinde çekilmesi planlanan "Scarlet" filminin başrol oyuncusunu seçmek için düzenlenen "Bir Scarlett Aranıyor" yarışmasının seçmelerinde Türkiye ayağının birinciliğini İpek Çeken, Nilüfer Açıkalın, Aylin Arasıl gibi rakiplerini geride bırakarak kazandı. ABD'deki finallere katılan Arbaş, ilk üç arasına girmeyi başararak "Scarlett" filminde rol almayı garantilemişti. Ancak film projesi iptal edildi. Ve yapım "Scarlett" adında bir mini dizi olarak çekildi. Arbaş, Los Angeles'ta Beautiful Bartenders (Güzel Barmenler) adlı bir ajansa bağlı olarak sosyetenin özel partilerinde barmaidlik yapmıştır.