Agatha Mary Clarissa Christie


Ingiliz yazar
Ingiliz yazar

Agatha Mary Clarissa Christie (15 Eylül 1890 – 12 Ocak 1976), Ingiliz yazar, popüler edebiyatin en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot tipinin yaraticisidir.


Babasi Frederick Alvah Millet, Agatha henüz küçük yastayken öldü. Annesi tarafindan evde egitilen küçük kiz, yalniz bir çocukluk geçirdi. Küçük yasta öyküler yazmaya basladi. 16 yasinda, san ögrenimi görmek üzere Paris’e yollandiysa da kisa sürede bundan vazgeçti. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konulari ele alan öyküler oldu. 1914’te Arvhibald Christie adli bir doktorla evlendi ve yeniden Fransa’ya gitti. Oradayken vakit geçirmek üzere okudugu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabilecegini düsünerek ilk polis romani olan The Mysterous Affair at Styles’i (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdi. Kitap çesitli yayinevinlerince geri çevrildikten sonra 1920’de Bodley Head Yayinevi tarafindan kabul edildi. Styles, Agatha Christie’nin ilk Hercule Poirot’u romanidir.
Hercule Poirot, zekasi, espri yetenegi, keskin gözlemciligi ve Avrupali inceligi ile seçkinlesen Belçikali bir dedektiftir. Cinayetleri “küçük gri hücreler” dedigi beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da Ingiliz yüksek sinifinin özel yasaminin sakli yönlerini ortaya dökmesi ile taninir. Agatha Christie’nin arka arkaya yazmaya basladigi polis romanlari Poirot tipine uluslararasi ün kazandirdi. Yazar ayrica Miss Marple adinin verdigi bir tip daha yaratti. Sevimli bir yasli kiz olan amatör dedektif Miss Marple da çok tutuldu. 1928’de ilk kocasindan bosanip Max Mallowan’le evlendikten sonra birçok ülke gezip görme firsati bulan Christie’nin romanlari 1930’larda çogunlukla uluslararasi mekânlarda geçmeye basladi. Hayranlarinca her kitabi begenilmekle birlikte, Agatha Christie’nin edebi kaygilarla yazdigi bazi romanlar elestirmenlerin de dikkatini çekti. On Küçük Zenci ise polis romaninin klasikleri arasindadir. Agatha Christie, Ingiliz töre romani geleneginde yazdigi polis romanlari ile dünya edebiyatinda kendine özgü bir yerin sahibi olmustur.

Romanlari


* Ölüm Korkusu
* Cinayetler Oteli
* Cinayet Ilani
* Cesetler Merdiveni
* Ölümün Tam Zamani
* Dersimiz Cinayet
* Üç Yanlis Üç Ceset
* Cinayet Alfabesi
* Noel'de Cinayet
* Bagdat'a Geldiler
* Briç Masasinda Cinayet
* On Küçük Zenci
* Ölüm Çigligi
* Elmayi Yilan Isirdi
* Köskteki Esrar
* 16.50 Treni
* Aci Kahve
* Beklenmeyen Misafir
* Bilinmeyen Hedef
* Büyük Dörtler
* Cenazeden Sonra
* Cinayetler Kulübü
* Dogu Ekspresinde Cinayet
* Fare Kapani
* Filler de Hatirlar
* Isiklar Sönünce
* Mavi Trenin Esrari
* Nil'de Ölüm
* Ölüm Büyüsü
* Ölüm Diken Üstünde
* Ölüm Oyunu
* Porsuk Agaci Cinayeti
* Sifira Dogru
* Sonuncu Kurban
* Sampanyadaki Zehir
* Üç Perdelik Cinayet
* Üçüncü Kiz
* Ve Perde Indi
* Zehri Kim Verdi?
* Ölümün Sesi
* Sevimli Örümcek
* Son Haber
* Seytan Dönemeci
* Bes Küçük Domuz
* Frankfurt Yolcusu
* Roger A