Eşref BİTLİS


Eski Jandarma Genel Komutani
Eski Jandarma Genel Komutani

Esref Bitlis, (d. 1933, Malatya – ö. 17 Subat 1993). Eski Jandarma Genel Komutani. 

1952 yilinda Kara Harp Okulu'ndan tegmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yilinda Kara Harp Akademisi'ni tamamladi. Almanya'da dil egitimini tamamladiktan sonra 1969 yilinda Silahli Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladi.

Bir yil Kara Harp Akademisi'nde basögretmen olarak görev yapti. 1978'de tuggeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanligina getirildi. 1982'de tümgeneral ve Kibris 28. Tümen Komutani oldu. 1986'da korgeneral rütbesi aldi. 1988'de Kibris Türk Baris Kuvvetleri Komutani oldu. 1990'da orgeneral rütbesi aldi ve Jandarma Genel Komutanligi'na atandi.
Bitlis, bölgede konuslanmis durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye'den ayrilmasi gerektigini açikliyor ve ABD'nin Kuzey Irak'da olusturmaya çalistigi Kürt Devleti'nin Türkiye'nin zararina oldugunu söylüyordu. Bu nedenle ABD büyükelçiligi tarafindan birkaç defa hükümete sikayet edildigi iddia edildi. 17 Aralik 1992'de Çekiç Güç'e bagli Amerikan savas uçaklari, kendilerine bildirildigi halde Irak'in Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis'in helikopterine taciz uçusu yapti ve helikopteri inise zorladi.
Esref Bitlis, 17 Subat 1993'de, uçaginin henüz aydinlanamayan nedenlerle düsmesi sonucu sehit oldu.
Türkiye Cumhuriyeti eski basbakanlarinda rahmetli Bülent Ecevit 2005 yilinda Cevizkabugu programinda sunlari söylemistir ; Çalisma bakanligindan ayrildigim dönemde Amerikaya davet edildim.Bakanliktan yeni ayrildigim için ve ülkenin(T.C) sorunlari hakkinda konusacaklarini sanarak Amerikaya gittim. Ama oraya gittigimde sadece Kürtçülük meselesi konusuldu.Açikçasi tam bir hayal kirikligina ugradim.Ozamandan beri içimde bir süphe vardir. YIL:1966 Diger sözleri ise; Gene Basbakaligim döneminde Hatay Valimizden acil iletiler aliyordum. Dost ve Müttefik ülke Amerika hiç bir sorgu sualde bulunmadan Hatay'da tanklarini,toplarini sokaklarda caddelerde dolastiriyordu. Dogrusu büyük saskinlik yasadim. Bunlarda süphelerimi tetiklemistir.
Sayin Bülent Ecevit'in bu sözleride Esref Pasa'yi hakli çikarir niteliktedir.