Krzysztof Kieslowski


Polonyali Sinemaci, Yönetmen, Senarist
Polonyali Sinemaci, Yönetmen, Senarist

Varsova'da dogdu ve ayni sehirde vefat etti. "Üç Renk" üçlemesinin ünlü yazari ve yönetmenidir.

Küçüklügünde itfaiyeci olmak isteyen Kieślowski gençliginde Łódź Ulusal Film Okulu'na iki kez basvurup reddedilmistir. Bunun üzerine, bir süre bir resim okuluna devam etmis, ancak üçüncü denemesinde Łódź Film Okulu'na kabul edilmistir. Kieślowski, ilk olarak belgesel filmler yapmaya yönelmistir. Ilk belgeselleri, kent sakinlerini, isçileri ve askerleri konu edinir. Televizyon için yaptigi Isçiler '71 adli film sansürlenerek gösterilmistir. Daha sonra çevirdigi Özgeçmis adli filmden dolayi, kendisi otoriteyi elestirdigini söylemesine karsin, meslektaslarinca hükümetle isbirligi yaptigi için elestirilmistir. 1981'de çektigi Istasyon adli filmin mahkemede kanit olarak kullanilmasi üzerine belgesel film yapmaktan vazgeçtigini açiklamistir.

1996 yilindaki ölümüne degin, çok sayida konulu filme imza atmistir. Filmleri, çok degisik konulari ele aliyor gibi gözükse de her filmde aslinda temel olan felsefedir. Kieslowski filmlerle kimiz, neden burdayiz kader var midir gibi temel sorular sorar. Etik sorunlar, bireylerin degisik nedenlerle günlük yasamlarinda karsilastiklari sorunlar, iletisimsizlik, politika ve hatta müzik Kieślowski'nin filmlerinin konulari arasinda sayilabilir. Kieślowski politik olmayan filmlerinde arka planda eylem görüntüleri kullanmis, müzik temali filmlerinde sessizlikten kaçinmamistir. Hakkindaki belgeselde ( I'm so so ) müzik-sesssizlik ve görüntü seçimindeki tercihlerini ayrintilariyla açiklar. Neden sinema yapiyorsun sorusunun yanitini da verir: 'Baska bir is bilmedigim için'

'Evime gidip sigara içecegim' diyerek Üç renk üçlemesinden sonra sinemayi biraktigini açiklayan yönetmen sonradan Cennet, Cehennem ve Araf üçlemesini çekmeye karar verse de ömrü vefa etmez. Kieślowski 13 Mart 1996'da kalp krizi geçirmis ve ardindan alindigi açik kalp ameliyati sirasinda yasamini yitirmistir. Araf'i Jerzy Stuhr (2000), Cennet'i Tom Tykwer (2002), Cehennem'i Danis Tanovic (2005) yönetmistir.

Kieslowski, yalnizca Polonya sinemasinin degil, dünyanin en nitelikli yönetmenlerinden biridir. Gerek isigi kullanimi, gerek müzigin dramatik yapiya uygulanisi gerekse karakterlerinin psikolojisini ele almaktaki ustaligi onu benzersiz kilmaktadir. 1988'den sonraki film senaryolarini Krzysztof Piesiewicz ile beraber yazan Kieslowski'nin Üç Renk (Mavi, Beyaz ve Kirmizi) üçlemesi, Veronika'nin Ikili Yasami, Ask Hakkinda Kisa Bir Film, Öldürüm Hakkinda Kisa Bir Film, Kör Talih gibi uzun metraj filmleri ve 10 bölümlük TV dizisi olarak yaptigi ve 10 Emir'i yorumladigi Dekologlar en bilinen çalismalaridir.

Üç Renk (Mavi, Beyaz ve Kirmizi) üçlemesinin yani sira, Veronika'nin Ikili Yasami filmi ikili yasamlari, felsefe üzerinden ele alarak irdeleyen, meafizik ögeleri içinde barindiran bir eserdir. Renklerin kullanimi (özellikle yesil)ile ele alindiginda benzersiz bir sanat saheseri olarak ortaya çikan bu filmler, ancak Dostoyevski, Klimt gibi sanatçilarla bir tutulabilecek bir psikolojik derinligi görüntü diline uygulayarak ele almasi bakimindan benzersizdir. 

Belgeselleri

(Z miasta Łodzi) (1969)
Ben Bir Askerdim (Byłem żołnierzem) (1970)
Isçiler '71: Bizsiz Bizim Hakkimizda Hiçb