Kadir HAS


Is Adami
Is Adami

1921 yilinda Nuri-Zekiye Hasoglu'nun çocuklari olarak Kayseri'de dogdu. 1942 yilinda Bogaziçi Lisesi'nden mezun oldu. Kayseri'nin taninmis ailesi ve esrafindan olan Mehmet-Sehime Germirli'nin kizi Rezan Hasoglu ile 1942 yilinda evlendi.


Babasi Nuri Hasoglu, Adana'da yoktan baslayip kurdugu birçok fabrika ve ticari kuruluslarla ülkenin sayili zenginleri ve Akbank'in kuruculari arasinda yer aldi. Mercedes otobüs ve kamyon fabrikasi'ni kurdu ve uzun yillar yönetim kurulu baskanligi ve üyeligi görevlerini yürüttü. Türkiye'deki ilk Coca-Cola fabrikasini kurdu. Koç ailesiyle birlikte Bursa'da Karsan adiyla Peugeot minibüs fabrikasinin ortaklari arasinda yer aldi. Fransizlarin meshur Michelin Lastikleri'nin Türkiye distribütörlügünü üstlendi.

Kadir Hasoglu, Sabanci Ailesi'nden sonra Akbank'in en büyük kurucu hissesine sahiptir. Egitime ve ögretime verdigi katkilarla, gelecek nesillerin en iyi sart ve ortamlarda yetismesi için gösterdigi çaba ve gayretlerden dolayi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosunun 16 Nisan 1998 tarihli toplantisinda alinan kararla 1 Haziran 1998 tarihinde Egitim Fakültesi Egitim Bilimleri Bölümü Egitim Yönetimi-Planlamasi ve Ekonomisi alaninda Onursal Doktora payesi; ayrica Marmara Üniversitesi Senatosunun 8 Temmuz 1997 tarihli toplantisinda alinan kararla 30 Haziran 1998 tarihinde Atatürk Egitim Fakültesi'nin Türk egitimine yaptigi maddi ve manevi katkilardan dolayi Fahri Doktorluk payesi verildi.

Kadir Hasoglu ve Rezan Hasoglu, 1991 yilinda kurduklari Türk Egitimine Özgü Kadir Has Vakfi-HASVAK ile basta egitim ve saglik olmak üzere, ülke kalkinmasina yönelik önemli hayir islerine yöneldikleri gibi, vasiyetleri geregi tüm servetlerini adi geçen vakfa bagisladilar.

Kadir Has, 22 Mart 2007 tarihinde kalp rahatsizligi nedeniyle kaldirildigi Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi'nde hayata gözlerini yumdu.24 Mart 2007 tarihinde, kurucusu oldugu Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen ilk törenin ardindan Küçükyali'daki aile mezarliginda devlet töreniyle topraga verildi.