Esmeray DİRİKER


Türk Oyuncu Vokalist
Türk Oyuncu Vokalist

1960 yilinda Emirgan Ortaokulu'nun son sinifindayken Istanbul Sehir Tiyatrosu'na egitimini yarida birakarak girdi ve Çocuk Bölümü'nde ilk kez sahneye çikti. Bes yil kadar Sehir Tiyatrolari'nda çalisti.

Ondan sonra özel tiyatrolara geçti ve ilk olarak Dormen Tiyatrosu'nda Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Sey Oldu oyununda oynadi. Daha sonra sirasiyla Avni Dilligil, Özlem, Özlem Tasdelenler, Sezer Sezin Tiyatrolari'nda oyunculuk yapti. Tiyatrolara 1974 yilinda Muammer Karaca ile oynadiklari Mart Bakani ile veda etti. Sev Kardesim ve Zilli Nazife adli fimlerde rol almasiyla birlikte Unutama Beni filminde de misafir oyuncu olarak yer aldi.

Neriman Altindag Tüfekçi'nin yönettigi koroda müzige adim atti. 1974'te Kim Bunlar? toplulugunun solistligini yaparken, toplulukla birlikte çikardiklari Kim Bunlar? adli plagin A yüzünde seslendirdigi 100 Kerre 1000 Kerre adli sarkiyla müzik dünyasina adim atmis olmasina ragmen plagin üstünde adi bile yazmiyordu.

TRT'nin düzenledigi ve bir daha da tekrari olmayan 1. Toplu Igne Beste Yarismasi'nda esi Semi Diriker'in (bestelerinde Erol Tanir imzasi geçerdi) bestesi olan Unutama Beni ile birincilikte adini duyurdu ama uzun bir zaman Unutama Beni'yi ekranda seslendiremedi ve bu plaktan sonra yaptigi 45'liklerle de TRT Denetimi'ne takildi. Ayni yil bir profesyonel olarak ilk defa Küçük Bebek Belediyesi Gazinosu'nda sahne aldi. 1975 yilinda ilk longplay çalismasi Yayinlanamazinda TRT'yi halka sikayet etti. 1977'de yaptigi Gel Tezkere plagiyla ikinci büyük çikisini yapti ve sonraki yillardaysa asker sarkilari söylemeye devam edip halkin büyük begenisini kazandi.

Diskografi

 

1974


* 100 Kere 1000 Kere - Sen
* Unutma Beni - Ayrilik Olsa Bile
* Elveda Yavrularim - Ilk Muhabbet

1975


* Soruyor Musun? - Garip Aman
* Büyümsün
* Yayinlanamaz

1976


* Oylum Oylum...
* Gel Tezkere Gel - Yollara Düstüm

1977

 

* Yollar Yollar - Lanet

1978

* Insaniz Biz (Ertan Anapa, Funda Anapa, Iskender Dogan, Kerem Yilmazer ve Melike Demirag ile birlikte)
* Yaz Romanci

kizim

1981


* Süpriz 81 (LP Albüm, Türküola 348)

* Süpriz 81 (Kaset Albüm, Almanya, Türküola 1526)

1993* Kagit Mendil

2000


* Eski Dostlar

2003* Unutmadik Seni Unutama Beni